Aktywność fizyczna, a najmłodsi

Powiedzenie sport to zdrowie zna chyba każdy. Właśnie dlatego zapisujemy się na prywatne zajęcia z trenerem, biegamy przed pracą i staramy się wprowadzać małą aktywność fizyczną każdego dnia. Jednak w całym natłoku codzienności zapominamy, że również nasze dzieci do prawidłowego rozwoju potrzebują odpowiedniej dawki codziennego ruchu. Poniżej dowiesz się, jaki sport sprawdzi się najlepiej w przypadku najmłodszych.

Czy to ważne?

Obecnie dzieci coraz więcej czasu spędzają przed komputerem czy telewizorem, na stałe rezygnując z ruchu. Wiele osób o tym nie wie, ale już w szóstym tygodniu życia zarodek zaczyna się poruszać. Wynika z tego, że niemal zaraz po poczęciu nasze dziecko wykazuje chęć, i przede wszystkim potrzebę, ruchu. Dzięki aktywności fizycznej dzieci nie tylko pozbywają się wulkanu energii, ale także poznają świat oraz własne ciało. Pozornie nieistotne zabawy uczą dzieci koordynacji wzrokowo-ruchowej, wpływają na rozwój mięśni i stawów, a także stymulują rozwój mózgu. To jedynie kilka z przykładów, które pokazują, jak istotny jest ruch w życiu najmłodszych.

Sam czy z trenerem?

Na początkowych etapach życia naszemu dziecku z pewnością wystarczy bardziej spontaniczny i raczej mało skomplikowany ruch. Wówczas najlepszym trenerem oraz towarzyszem zabawy zostaje rodzic. Jednak z czasem, gdy zauważamy, że nie mamy wystarczająco dużo czasu, by systematycznie towarzyszyć naszym pociechom podczas aktywności, warto zdecydować się na pomoc specjalistów. Tym samym nasze dziecko zyska szansę na to, by poznać wiele różnych dyscyplin oraz przy okazji spotkać nowych przyjaciół. Jednak ważne jest, by już na początku wspierać najmłodszych w odnajdowaniu radości w aktywności fizycznej, zamiast zamieniać sport w czynność związaną ze stresem oraz wieczną rywalizacją.

Aktywność fizyczna, a najmłodsi

Trochę sztuki… walki

Obecnie sztuki walki to jedna z najpopularniejszych dziedzin sportu przeznaczonych zarówno dla dorosłych, jak i dla najmłodszych. Taekwon-do, Kick-boxing, ju-jutsu to zdecydowanie najczęstsze wybory wśród młodych adeptów. Sztuki walki to świetny wybór dla dzieci i to w każdym wieku – uczą nie tylko siły i wytrzymałości, ale także rozwijają koordynację ruchową.

Pływanie

To sport, który można zacząć już od najmłodszych lat – ogromną popularnością cieszą się przede wszystkim zajęcia dla… niemowlaków. Poza ogromnymi korzyściami wynikającymi z ćwiczenia postawy, pływanie to sport niemal bezkontuzyjny, a do tego szeroko dostępny.

Sporty grupowe

Koszykówka, piłka nożna czy siatkówka to dyscypliny, które od wielu pokoleń cieszą się niesłabnącą popularnością. Wynika to nie tylko z zalet samego sportu, ale przede wszystkim z możliwości zawierania nowych przyjaźni wewnątrz drużyny oraz nauki pracy w grupie. To także świetna okazji do wyćwiczenia w dziecku wytrwałości oraz dokładności.

Jak widać, sport to nie tylko świetny sposób na zachęcanie naszej pociechy do rezygnacji z komputera, ale także niemal niezbędny element jego prawidłowego rozwoju.

Powiązane wpisy