Chroniczne zmęczenie – objawy i leczenie

Z pewnością nie raz czułeś, że zmęczenie odbiera Ci całą radość z przeżywanych chwil. Jeżeli jesteś zmęczony, znużony, senny i brakuje Ci energii to prawdopodobnie cierpisz na zespół przewlekłego (chronicznego) zmęczenia. To choroba cywilizacyjna, która objawia się zmęczeniem. Nie jesteśmy w stanie go wytłumaczyć. Każdy może doświadczyć takiej sytuacji. Jakie są objawy zespołu chronicznego zmęczenia i jak to działa?

Objawy

Jednym z pierwszych objawów są jest ból głowy, który występuje jest ból głowy. Może Cie także boleć gardło. Pojawia się ból stawów niespowodowany przez obrzęk. Bolesne, powiększone węzły chłonne, nieuzasadnione bóle mięśni, zaburzenia pamięci i koncentracji, nadmierna senność albo bezsenność to również najczęstsze objawy tegoż schorzenia. Jeżeli zauważyłeś u siebie co najmniej cztery z wyżej wymienionych to znak że czas zacząć działać.

Chroniczne zmęczenie może być także początkiem innych chorób takich jak anemia: zapalenie wątroby wywołane wirusem typu C niewydolność nerek, kłopoty z tarczycą- nadczynności lub niedoczynność tarczycy, cukrzyca, utajone choroby serca- np. zapalenie mięśnia sercowego, bezdech senny, choroby płuc, zakażenie układu moczowego, zakażenie wirusem EBV, a nawet nietolerancja pokarmowa.

Wystąpienie powyższych objawów to tylko teoria. Wcale nie musi oznaczać, że cierpisz na jakąś chorobę. Kiedy jednak poczujesz, że coś jest nie tak udaj się do lekarza, który skieruje Cie na odpowiednie badania i postawi prawidłową diagnozę. Nie panikuj i nie ufaj ludziom piszącym na internetowych forach.

Jak sobie radzić z ciągłym zmęczeniem?

Najważniejsza jest diagnoza. Jeżeli jednak chcesz już dzisiaj zmienić kilka ważnych aspektów, które mogą się przyczyniać do powstawania uczucia ciągłego zmęczenia.

Odpoczynek – musisz pamiętać, by odpowiednio się wysypiać. Ważna jest nie tylko ilość ale i jakość snu. Dorosły człowiek potrzebuje średnio około 7-8 godzin snu.

Jedzenie – aby nasz organizm mógł prawidłowo funkcjonować potrzebna jest zdrowa, zbilansowana dieta. Unikaj fast-foodów, dodaj owoce i warzywa, a także pamiętaj by wypijać przyjemniej półtorej litra płynów dziennie.

Ruch – paradoksalnie ruch może zlikwidować zmęczenie. Spróbuj wyjść na krótki spacer. Jeżeli masz rower możesz udać się na krótką przejażdżkę. Ruch uwalnia endorfiny i sprawia, że człowiek czuje się szczęśliwszy.

Relaks – jeżeli masz stresującą pracę, trudny okres w życiu staraj się znaleźć balans i czas na relaks. Już 20 minut ulubionej książki czy długa kąpiel sprawiają, że człowiek zostawia na chwilę trudne doświadczenia i zaczyna resetować swój mózg. Ten zyskuje nowe miejsce na kolejne wyzwania.

W wolnych chwilach rób to, co Cię nakręca. Nie bagatelizuj objawów, jakie wysyła Ci Twój organizm. Udaj się do lekarza i wykonaj niezbędne badania, a w międzyczasie znajdź chociaż odrobinę czasu na wypoczynek. Zdrowie mamy jedno i nie warto go psuć stresem i ciągłymi eksploatacjami. Zadbaj o siebie póki jeszcze możesz i ciesz się zdrowiem przez cały czas.

Powiązane wpisy