Czy warto zacząć ćwiczyć jogę?

Obecnie uprawianie sportu nie jest już tylko czynnością, która pozwoli nam utrzymać zdrowe i zadbane ciało, ale również elementem mody, która szturmem zdobyła niemal cały świat. W mgnieniu oka bycie fit stało się kwintesencją życiowego sukcesu, a zarysowany brzuch symbolem ambicji. Jednak jak się okazuje życie na siłowni, atmosfera stęków, potu i klubowej muzyki nie jest dla wszystkich. W końcu ze sportem jest jak z ubraniami, trzeba wybrać to, co nam pasuje. Jeśli jesteś zwolennikiem nieco innego typu ćwiczeń, poniżej pokażemy Ci, dlaczego warto zacząć ćwiczyć jogę.

Pies z głową w dół, a życiowa filozofia

To, co stanowi o niesamowitym sukcesie jogi to skomplikowany system, na którym się opiera. Dzięki dość silnie zakorzenionej filozofii w jodze odnajdują się zarówno osoby, które poszukują wewnętrznego spokoju, jak i Ci, którzy chcą znaleźć sposób na wprowadzenie aktywności fizycznej do swojej codzienności. Joga może stać się również praktyką wspomagającą walkę ze stresem, czy nawet brakiem odporności.

Czy warto zacząć ćwiczyć jogę?

Co mogę zyskać?

Jeśli chodzi o zalety jogi to trudno ograniczyć się tylko do kilku. Przede wszystkim dzięki jodze zyskujemy ogromną elastyczność, która okazuje się naturalnym lekiem na wszelkiego rodzaju bóle pleców czy stawów. Poza tym dzięki temu, że nieodłącznym elementem każdej praktyki jest odpowiednio prowadzony oddech, jest to również świetny sposób na walkę ze stresem. Nie można zapominać o kwestii wpływu na figurę. Udowodniono, że joga działa ujędrnienie ciała i znacząco poprawia kondycje. W dobie ogólnego kultu ciała, joga może okazać się również sposobem na znalezienie złotego środka pomiędzy sportem, a relaksem. Wiele osób chwali sobie korzyści związane z polepszeniem jakości snu oraz poczuciem wewnętrznego spokoju.

Jak wyglądają zajęcia?

Zajęcie jogi nieco różnią się od klasycznych grup na siłowni. Po pierwsze jest to sport dla każdego. W tym przypadku nie istnieją żadne granice dotyczące wieku, stanu zdrowia czy możliwości naszego ciała. Każdy początkujący zaczyna swoją przygodę w grupie dla amatorów, w której spędza co najmniej miesiąc. Jednak jest to czas bardzo orientacyjny, ponieważ zależy od indywidualnych możliwości każdego uczestnika. Zajęcia trwają średnio godzinę i są prowadzone przez jedną osobę – joginkę bądź jogina.

Co ze sobą zabrać?

W jodze liczy się przede wszystkim wygoda, dlatego zainwestuj w ubrania, które gwarantują ogromną swobodę ruchu. W tym przypadku lepiej, żeby strój dość ciasno opinał Twoje ciało, ponieważ podczas wykonywania poszczególnych asan (pozycji) luźne koszulki czy spodnie mogą przeszkadzać. Podczas zajęć jogi nie zakładamy butów ani skarpet, dlatego nie musisz się martwić o zakup sportowego obuwia. Poza tym możesz ze sobą zabrać własną matę, jednak nie jest to przymus, ponieważ większość studiów posiada je w ofercie. Podczas savasany pozwalamy naszemu ciału na odpoczynek po wyczerpujących ćwiczeniach, dlatego, jeśli chcesz w pełni wykorzystać tę pozycję możesz zabrać ze sobą koc.

Zalety wynikające ze systematycznego ćwiczenia jogi są niemal niezliczone. Rozluźnienie, kontrola oddechu i ciała, rozciągnięte mięśnie i zgrabna sylwetka to tak naprawdę dopiero początek. W przypadku jogi nie istnieje zły powód od tego, by zacząć ją praktykować. Niezależnie od wybranego celu, warto pamiętać o tym, że tak, jak w przypadku każdej aktywności liczy się przede wszystkim radość z wykonywania ćwiczeń i duma z własnych osiągnięć.

Powiązane wpisy