Odpowiednio wybrana dyscyplina to niemal gwarancja sukcesu i świetny początek na rozpoczęcie aktywności fizycznej. Jednak wiele dyscyplin wymaga od nas nie tylko pełnej sprawności, ale także wypracowanej kondycji. Wyjątek od tej reguły stanowi pilates.
Skąd się wziął?
Pilates to trening, który został opracowany przez niemieckiego sanitariusza Josepha Pilatesa w ramach pomocy osobom, które po I Wojnie Światowej borykały się ze znaczącymi schorzeniami fizycznymi. Aby rehabilitacja przyniosła jak najlepsze efekty, Pilates wdrożył swój własny plan treningowy, który wcześniej pomógł mu z krzywicą oraz astmą. Wówczas okazało się, że regularna aktywność fizyczna połączona z ćwiczeniami na własnej masie ciała przyniosła piorunujące efekty. Po pewnym czasie Pilates wyemigrował do USA i wraz z żoną otworzył własne studio pilatesu w Nowym Jorku. W bliskim sąsiedztwie znajdowała się prestiżowa szkoła baletowa, której tancerze często bywali w studiu Pilatesa, aby poradzić sobie z przewlekłymi kontuzjami. Po pewnym czasie metoda zyskała ogromną popularność i pilates do dziś jest uprawiany na całym świecie.
Na czym polega?
Autorski trening Pilatesa opiera się przede wszystkim na połączeniu elementów jogi, tai-chai gimnastyki oraz baletu. Dzięki temu dąży do uelastycznienia, rozciągnięcia oraz wzmocnienia naszych mięśni bez ich nadmiernego obciążania. Z tego względu trening jest bezpieczny dla osób z różnego typu schorzeniami. Co więcej, regularne ćwiczenia mogą nawet zminimalizować ich nieprzyjemne objawy. Tworząc swój program, Pilates skupił się przede wszystkim na mięśniach głębokich, czyli tych, których na co dzień nie używamy. Dzięki temu jednym z głównych efektów ćwiczenia pilatesu jest znaczna poprawa sylwetki oraz zniwelowanie bólów kręgosłupa. Poza tym pilates świetnie sprawdzi się również jako program rehabilitacyjny, który wielu osobom pomoże poradzić sobie zarówno z nowymi, jak i dawnymi urazami.
Od czego zacząć?
Ze względu na ogromną popularność pilatesu filmiki instruktażowe znajdziemy niemal wszędzie. Jednak mimo to warto pamiętać, że jest to przede wszystkim trening opierający się na powolnych, dokładnych i poprawnych pod względem techniki ruchach. W tym przypadku nie skupiamy się na ilości, ale jakości powtórzeń. Właśnie dlatego osobom początkującym zaleca się ćwiczenie z trenerem, który przekaże nam podstawy dotyczące najlepszej i najbezpieczniejszej techniki.
Parę słów o efektach
Choć wysportowane i smukłe ciało nie powinno być jedynym powodem do tego, by zacząć ćwiczyć, trzeba przyznać, że pilates z pewnością ułatwia osiągnięcie tego celu. Dzięki temu, że wszystkie ćwiczenia wykonywane są bardzo powoli i w zgodzie z rytmem naszego ciała, mięśnie ulegają wzmocnieniu, ale nie rozrośnięciu. Tym samym nasza sylwetka staje się wysmuklona bez efektu niemal atletycznego rozrostu. Poza efektami wizualnymi warto również pamiętać o tym, że pilates przyczynia się do poprawy naszej postawy, redukcji stresu oraz zwiększenia umiejętności koncentracji.