Dobroczynne właściwości olejowania włosów

Współcześnie coraz większą wagę przykłada się do tego, by nie tylko dbać o higienę włosów, ale też wzmacniać je i otaczać troską. Panie, które dopiero zaczynają swoją przygodę, chętniej stawiają na sprawdzone rozwiązania – szampon i odżywka w większości przypadków jest wystarczająca. Jednak co zrobić, gdy chcemy być pewne, że nasze włosy otrzymują najlepszą opiekę?

Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest z pewnością olejowanie włosów – można to robić zarówno na mokre, jak i na suche włosy. Praktyka ta ma głównie za zadanie zabezpieczyć włosy, które potrzebują ochrony przed rozmaitymi czynnikami – w końcu narażone są nie tylko na działanie suszarki czy prostownicy, ale też na zmienne warunki pogodowe. Warto zatem pomyśleć o tym, jak najlepiej zapewnić im ochronę i je wzmocnić.

Porowatość włosów w olejowaniu

Poznanie porowatości włosów jest niezbędne, by właściwie przeprowadzić olejowanie. Podstawowy podział pozwala na wyróżnienie włosów o niskiej, średniej i wysokiej porowatości. W internecie można znaleźć multum testów na to, jak określić porowatość włosa – warto je wykonać, by upewnić się, jaką wybrać pielęgnację. W zależności do tego, jaki stopień porowatości włosa mamy, tak też dobieramy właściwy olej – dbając o to, by włosów nie obciążyć.

Dobroczynne właściwości olejowania włosów

Włosy niskoporowate – jak dobrać odpowiedni olej?

Włosy o niskiej porowatości są odporne na uszkodzenia, zabiegi fryzjerskie i stylizacje. Niezależnie od używanych przez nas kosmetyków są gładkie i błyszczące, ale bardzo długo schną. Łatwo je obciążyć, dlatego środki pielęgnacyjne trzeba ograniczać do minimum – kosmetyki, zamiast wnikać w strukturę włosa, tworzą na nim dodatkową powłokę i odbierają im blask.

Wszystkie właścicielki włosów niskoporowatych powinny zainwestować w oleje bogate w kwasy tłuszczowe nasycone. Najlepiej do olejowania sprawdza się w tym przypadku olej kokosowy i palmowy. Warto też pomyśleć o zakupie masła shea lub kakaowego – oba są dobrze tolerowane przez skórę i są znane ze swoich nawilżających właściwości.

Jaki olej do włosów średniporowatych?

Włosy średnioporowate są najłatwiejsze w pielęgnacji i na ogół nie mają problemów ze wchłanianiem substancji odżywczych. Czasem mogą się puszyć, ale nie powinny ich właścicielce sprawiać wielu problemów. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się oleje jednonienasycone, takie jak olejek macadamia, morelowy lub ze słodkich migdałów. Dobrze przyjęte zostaną też olejek awokado, sezamowy oraz z orzeszków ziemnych lub laskowych. Dbając o włosy średnioporowate nie musisz się przejmować, że zbyt szybko je przeciążysz – choć nadal trzeba pamiętać, że olejowanie nie jest zabiegiem, który można powtarzać codziennie – najlepsza będzie 3 lub 4-dniowa przerwa.

Jak olejować włosy wysokoporowate?

Włosy wysokoporowate są przeciwieństwem włosów niskoporowatych. Najczęściej są to włosy kręcone, ale nie ma co do tego reguły. Włosy tego typu szybko reagują na zmiany temperatury i wilgotności. Są niezwykle wrażliwe, przez co łatwo się niszczą. Przy odpowiedniej pielęgnacji możemy jednak sprawić, by nie były tak szorstkie i spuszone, jak na ogół są. Do tego typu włosów należy używać olejów wielonienasyconych (omega-3 i omega-6). Przykładami takich olejków są olej z nasion chia, bawełny lub maku. Można również spróbować terapii olejami z pestek dyni lub winogron czy też orzechów włoskich. Warto też zwrócić uwagę na olej lniany, konopny, sojowy i kukurydziany.

Co zrobić po naolejowaniu włosów?

Po zakończonym zabiegu należy spłukać olejek ciepłą wodą, a następnie porządnie umyć je szamponem – w dalszej pielęgnacji warto unikać oblepiających włosy silikonów. Najlepszych efektów można się jednak spodziewać, gdy włosy same wyschną. Ważne jest też, by nie nakładać kolejnych warstw odżywki na włosy. Trzeba jednak pamiętać, że im dłużej olej pozostaje na włosach przed spłukaniem, tym lepiej.

Powiązane wpisy