Grill gazowy czy węglowy – który wybrać?

Szukasz zdrowszej alternatywy dla dań z grilla? A co, jeśli się dowiesz, że wcale nie musisz z nich rezygnować, by utrzymać formę? Grill węglowy, choć zapewnia tak charakterystyczny zapach grillowanych dań, być może ma swoja alternatywę. Lepszą dla zdrowia, oszczędzającą czas i traktującą środowisko z większym poszanowaniem. Sprawdź na swojej skórze!

Zdrowie przede wszystkim

Jak wynika z badań Politechniki Warszawskiej przeprowadzonych na zlecenie GASPOL-u, grille węglowe wydzielają o wiele więcej szkodliwych substancji niż grille gazowe. Pomiar i analiza chemiczna gazów odlotowych wykazała, że tradycyjne węglowe grille od momentu rozpalenia sprawiają, że wdychamy o wiele więcej szkodliwych węglowodorów aromatycznych – te z kolei są mutagenne, kancerogenne i genotoksyczne. Mówiąc prościej, grill opalany węglem sprzyja rozwojowi raka. W przypadku, gdy w ogrodzie postawisz grill gazowy, swoje potrawy przygotujesz nie tylko szybciej, ale też dużo zdrowiej – a przede wszystkim bez węglowego dymu.

Ekologiczna alternatywa – nie tylko dla wegetarian

Dbając o swoje zdrowie szukasz każdej możliwości, która może Ci to zapewnić. Zapewne wtedy też myślisz o zdrowiu najbliższych, a co za tym idzie – swoich potomkach. By zapewnić im odpowiednie warunki do rozwoju, ważne jest dbanie o dobro planety. Grillowanie na węglu, oprócz wysokiej szkodliwości dla człowieka, jest też szkodliwy dla środowiska, głownie za sprawą wzmożonej produkcji CO2. Grill gazowy wytwarza znacznie mniej dymu i szybciej się nagrzewa.

Prędzej też uda Ci się uzyskać odpowiednią temperaturę i równomiernie podgrzać potrawy na grillu gazowym – w każdej chwili możesz zwiększyć i zmniejszyć temperaturę. Grill węglowy wymaga również nieco więcej umiejętności w obsłudze – z gazem nie ma tego problemu.

Mimo, że grill gazowy może na pierwszy rzut oka wydawać się droższy, zdecydowanie warto w niego zainwestować. Jedzenie na nim przygotowane nie smakuje wcale gorzej niż to z grilla węglowego, a dodatkowo chronisz swoje zdrowie i środowisko.

Jak utrzymać formę, gdy zbliża się sezon na grilla

Nie musisz jednak wystrzegać się grilla węglowego jak ognia. Nic się nie stanie, jeśli raz na jakiś czas skorzystasz z takiego wyjścia – na przykład, na biwaku liczy się raczej niska waga i kompaktowy kształt. Utrzymanie dobrej formy to nie tylko dbanie o ciało, podejmowanie aktywności fizycznej i restrykcyjna dieta. Pamiętaj, że równie ważne jest Twoje zdrowie mentalne i samopoczucie – jeśli zatem grill węglowy sprawi Ci więcej frajdy, raz na jakiś czas możesz zaryzykować.

Powiązane wpisy