Jak prowadzić zdrowy tryb życia?

Diety, ćwiczenia i suplementy to trzy słowa, które niczym mantra pojawiają się w każdym artykule czy poradniku na temat zdrowego trybu życia. Choć może wolelibyśmy wierzyć w to, że jest to wyłącznie medialna propaganda, okazuje się, że niestety bez nich nigdy nie zyskamy zdrowego i sprawnego ciała. Jednak poniżej dowiesz się, jak wprowadzić do swojego życia nawyki, dzięki którym zmieni się Twoje postrzeganie zdrowia.

Bądź swoim kucharzem

O tym, że gotowanie nie jest dla wszystkich, wie chyba każdy. Spalone potrawy, poparzone palce, rozlane płyny i przede wszystkim morze łez to codzienność, z którą mierzy się każdy początkujący kucharz. Jednak samodzielne przygotowywanie potraw ma również swoje zalety. Przede wszystkim zyskujesz możliwość samodzielnego decydowania o tym, co jesz. Jednak, aby samodzielne gotowanie okazało się skuteczne, podczas swoich kuchennych rewolucji musisz przestrzegać paru prostych zasad.

Jak prowadzić zdrowy tryb życia?

Zasada numer 1 – zostaw mięsko, jedz ziemniaczki

Spożywanie mięsa oczywiście wiąże się z wieloma pozytywnymi aspektami dla naszego zdrowia. Jednak okazuje się, że wielu z nas podczas codziennego gotowania zapomina o tym, jak ważna dla naszego zdrowia jest zróżnicowana dieta. Przede wszystkim jednym z jej głównych składników powinny być owoce i warzywa. Dzięki nim zyskamy dodatkowe źródło witamin i minerałów, które uchronią nas m.in. przed przeziębieniami. Jeśli nie masz możliwości kupowania świeżych warzyw i owoców, pamiętaj, że ich zamrożone wersje są równie odżywcze, a przy tym nieco tańsze.

Nie kupuj głodny

Myślę, że nie ma nic przyjemniejszego niż zakupy w ulubionym markecie, gdy jesteśmy nieco głodni. Wówczas kolorowe etykietki oddziałują na nas tysiąc razy bardziej, a pałaszowanie niezdrowego batonika zaraz po wejściu do samochodu to kwintesencja guilty pleasure. Jednak dla naszego zdrowia, oraz portfela, będzie lepiej, jeśli na zakupy będziemy chodzić z konkretną listą i przede wszystkim z pełnym żołądkiem. Dzięki temu unikniemy kupowania pod wpływem chwilowych emocji i skupimy się na tym, co najważniejsze. Ponadto w końcu będziemy w stanie zaplanować posiłki na cały tydzień i wszystkie najpotrzebniejsze składniki kupić za jednym razem.

Ruch to zdrowie

To powiedzenie towarzyszy nam niemal od dnia naszych narodzin. Jednak o sporcie nie należy myśleć jedynie w kontekście wyciskania ogromnych ciężarów na siłowni. Najlepiej postrzegać ruch jako stały element naszej codzienności, ponieważ już małe zmiany mogą zrobić wielką różnicę. Po pierwsze postaraj się częściej chodzić pieszo. Wystarczy, że w drodze do pracy wysiądziesz jeden przystanek wcześniej i resztę trasy pokonasz pieszo. Poza tym lepiej na stałe zrezygnuj z windy. Wchodzenie po schodach to jedno z najlepszych ćwiczeń oraz świetny sposób na to, by wkomponować nieco ruchu do naszej codzienności.

Jak widać, zdrowe ciało to przede wszystkim zasługa dobrze wypracowanych nawyków. Dzięki dawce ruchu każdego dnia oraz zróżnicowanym i pełnowartościowym posiłkom już po krótkim czasie zauważymy zmiany zachodzące w naszym organizmie. Warto pamiętać, że nasze dążenia powinny wiązać się z pozytywnym nastawieniem. Zdrowa żywność oraz ruch to nie rodzaj kary, a raczej zabezpieczenie, które może stać się gwarancją długiego życia.

Powiązane wpisy