Jak rozpocząć swoją przygodę z bieganiem?

Kilkukilometrowe maratony, firmowe buty i modne dresy – bez tego niemal nie wyobrażamy sobie przeciętnego biegacza. W czasach wszechobecnego kultu ciała chyba każdy z nas choć raz spróbował swoich sił w bieganiu.  I mimo że pory roku się zmieniają, nasza niechęć i bieganiowa trauma pozostała z nami na zawsze. W takim przypadku warto zmienić ciągle powtarzany schemat. Poniżej podpowiemy Ci jak zacząć biegać, by Twoja przygoda szybko się nie skończyła.

Stwórz plan

Kluczem do każdego nowego przedsięwzięcia jest przede wszystkim cierpliwość. Najważniejsze, by naszą przygodę z bieganiem zacząć ze spokojem. Jeśli zbyt wysoko podniesiesz sobie poprzeczkę, możesz łatwo się zniechęcić. Zacznij od ustalenia konkretnego i realnego celu. Nieważne, czy chcesz polepszyć swoją formę, czy po prostu schudnąć, w obu przypadkach liczy się przede wszystkim długoterminowy plan, którego możesz się trzymać.

Od czego zacząć?

Najczęstszym błędem popełnianym przez większość początkujących biegaczy jest nadmierne forsowanie swojego ciała. Dlatego pierwsze treningi powinny opierać się przede wszystkim na krótkich trasach. Zacznij od około 15 minut nieprzerywanego biegu i każdego dnia minimalnie wydłużaj trasę. Dzięki temu zmotywujesz się coraz lepszymi efektami oraz unikniesz zniechęcania wynikającego z przeciążenia. Poza tym  stwórz swego rodzaju schemat. Ustal dni, w które będziesz biegał. Tym sposobem sprawisz, że jogging stanie się częścią Twojej codzienności. Staraj się ćwiczyć około 3 lub 4 razy w tygodniu w równych odstępach czasu – np. poniedziałek, środa, sobota.

Jak rozpocząć swoją przygodę z bieganiem?

Bądź indywidualistą

Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z bieganiem, warto pamiętać o tym, by unikać porównywania się z innymi biegaczami. W ten sposób szybko się zdemotywujemy i zahamujemy nasze postępy. Co więcej, często skutkuje to zbytnim przeciążeniem, a w dalszym ciągu wypaleniem i kolejną rezygnacją. Dlatego, zamiast szukać konkurencji, lepiej korzystać z różnego rodzaju for czy blogów i czerpać inspiracje oraz wymieniać się doświadczeniami.

Niezbędny sprzęt

Jedną z głównych zalet biegania jest przede wszystkim jego niska cena. Oczywiście możemy zainwestować w drogie buty i modne ubrania, jednak na początku nie ma to sensu. Lepiej zacząć od tańszych butów i stroju i dopiero po dłuższym czasie zdecydować się na droższe i porządniejsze modele. Inwestycje w kolejne akcesoria możemy również potraktować jako swego rodzaju nagrodę za coraz lepsze wyniki i wytrwałość. Pamiętaj, że buty do biegania powinny być o rozmiar większe niż zwykle, aby zapewnić Ci jak największy komfort.

Czy warto biegać?

To pytanie zadaje sobie niemal każdy biegacz – zwłaszcza podczas ostatniego okrążenia. W tym momencie warto pamiętać o tym, że poza coraz lepszymi wynikami, bieganie to również sposób na regularne dbanie o nasze ciało i zdrowie. Dzięki ćwiczeniom na świeżym powietrzu dotleniamy nasz organizm i zabezpieczamy się przed późniejszymi chorobami. Co więcej, jogging to również świetny sposób na walkę ze stresem czy nawet depresją. Poza tym bieganie może stać się również dla nas codzienną chwilą relaksu – wystarczy wybrać bardziej zachęcające trasy, które dodatkowo umilą nam czas.

Powiązane wpisy