Jak rozpoznać kłamcę

Pomyśl ile razy zdarzyło Ci się okłamać inną osobę. Abstrahując od powodu, kłamstwo zdarza się każdemu, ale mało kto wie, że kłamcę można rozpoznać/ Jak? Oto kilka wskazówek. Jeżeli dzięki nim rozpoznasz w drugim człowieku kłamcę, będziesz wiedział, że trzeba uciekać.

Przełykanie śliny

Ludzie, którzy kłamią często przełykają ślinę. Ten niewerbalny akcent odkryli już dawno temu amerykańscy naukowcy. Przełykanie jest wynikiem podwyższonego stresu, który odczuwa osoba kłamiąca. Mięśnie wokół przełyku się zaciskają i człowiek musi przełykać częściej ślinę.

Oblizywanie ust

Kłamca ma uczucie suchych ust, który jest wynikiem stresu. Wtedy je najczęściej skubiemy. Oblizywanie ich jest kolejną naturalną rzeczą. Według naukowców to kolejny wynik stresu.

Czerwienienie/blednięcie

Nagła zmiana koloru również może wskazywać na to, że mamy do czynienia z kłamcą. Stres związany z kłamaniem przyczynia się do zmiany ukrwienia twarzy. Ciekawostką jest, że tak również może mieć osoba, która się boi, że nikt jej nie uwierzy, pomimo tego, że mówi prawdę.

Zmiana głosu

Nerwy sprawiają, że kłamcy zaczyna drżeć głos. Naukowcy zaobserwowali, że zmienia się on na wyższy, szczególnie u kobiet. Ludzie podczas kłamania dostają również zadyszki.

Schowane ręce

Kłamca często chowa ręce do kieszenie albo za plecy, by nie zdradziły jego nerwowości. Paradoksalnie to właśnie wskazuje na kłamcę. Nad drżącymi dłońmi trudno zapanować. Kolejnym objawem tego, że mamy do czynienia z kłamcą jest gryzienie palców i obgryzanie paznokci.

Rozbiegany wzrok

To chyba najbardziej zauważalny objaw kłamania. Według badań większość ludzi nie może utrzymać kontaktu wzrokowego. Podczas zwykłej rozmowy około 60-70% to patrzenie w oczy drugiej osobie. Jeżeli osoba kłamie ten kontakt jest ograniczony nawet dwukrotnie.

Kaszel

Kłamca nieustannie odchrząkuje i odkaszluje pomimo tego, że nie jest chory. W ten sposób zdradza zdenerwowanie. To również więcej czasu na dopracowanie historii, którą właśnie wymyśla.

Zmiana tempa

Jeżeli historia, którą właśnie ktoś Ci sprzedaje jest nieprawdziwa to znaczy, że tempo rozmowy będzie się zmieniało. Więc jeżeli zauważasz, że Twój rozmówca często się ekscytuje a za chwilę nie wie co ma powiedzieć to prawdopodobnie właśnie wymyśla dalszy ciąg historii.

Oczy

To jedyny objaw kłamstwa, którego nie można opanować. O ile pozostałe  jakoś można wytłumaczyć, tak biologii oszukać nie można. Podczas stresu, jakie niesie ze sobą kłamstwo powiększają się źrenice, a osoba dużo częściej mruga.  

Teraz już wiesz jak za pomocą niewerbalnych znaków rozpoznać czy Twój rozmówca kłamie. Dzięki tym kilku prostym wskazówkom wiesz gdzie doszukiwać się sygnałów. Pamiętaj jednak, że za długie patrzenie się komuś na oczy może zostać odebrane negatywnie. Trzeba wyczuć granicę między ostrożnością a paranoją.  

Powiązane wpisy