Kosmetyki halal – naturalne dobro

Od pewnego czasu rośnie popularność kosmetyków halal. Coraz liczniejsza grupa szuka ich na polskim rynku ze względu na dobroczynne właściwości, jakie podobno mają produkty. I nic dziwnego – samo słowo halal jest używane do opisywania „czystych” w świetle Koranu kosmetyków. Kobiety, które je używają, przeważnie są wysoce religijne, jednak moda na produkty w pełni ekologiczne zmienia nieco ten trend. Ceni się je nie tylko przez wzgląd na to, że są przyjazne dla środowiska, ale również, co ważniejsze, przez znakomity wpływ na naszą skórę i organizm.

Halal i haram – co wolno i nie wolno

Halal, jak wcześniej wspomniano, oznacza produkty i dozwolone z punktu widzenia islamu. Dotychczasowo słowo to wiązało się głównie z dietą, jednak od pewnego czasu kierowane jest też pod adres kosmetyków. Kobieta religijna w islamie nie powinna korzystać z zakazanych wiarą kosmetyków – tyczy się to zarówno codziennej pielęgnacji, jak i makijażu.

Słowo halal jest stawiane w opozycji do słowa haram, które oznacza coś zakazanego. Kosmetyki haram w tym wypadku to kosmetyki, które w swoim składzie mają alkohol lub substancje pochodzenia zwierzęcego. W przypadku alkoholu bierze się pod uwagę zarówno skład, jak i ekstrakcję – alkohol nie może być częścią kosmetyku i nie może być używany jako rozpuszczalnik w procesie uzyskiwania surowca. Jeśli zaś chodzi o składniki odzwierzęce, to nie chodzi tylko o klasyczne rozumienie tego terminu. Zakazuje się też produktów wodoodpornych, które mogą zakłócić islamski zwyczaj obmywania przed modlitwą (wudu).

Kosmetyki halal są wyjątkiem od reguły – kobieta nawet podczas modlitwy może mieć je na sobie. Zgodnie z nauką islamu ciało jest darem od Boga, co oznacza, że należy o nie odpowiednio dbać poprzez używanie dozwolonych kosmetyków i unikanie kosmetyków zabronionych.

Kosmetyki halal – naturalne dobro

Jakie firmy są halal?

Sięganie po kosmetyki halal to nie tylko moda. Wszystkie fanki marek tego typu są świadomymi konsumentami, które chcą dbać o swoje ciało najlepiej, jak to możliwe. Stosując kosmetyki halal, z rozmysłem używamy produktu wolnego od sztucznych barwników i alergenów, na czym korzysta nasz organizm. Ich rygorystyczna kontrola powoduje, że największym rynkiem zbytu są kraje muzułmańskie, jednak nawet w krajach europejskich i USA powstają firmy słynące z certyfikowanych kosmetyków.

Jedną z najpopularniejszych marek jest obecnie Halal Cosmetics założone przez Salmę Chaudry, która po zachorowaniu na raka piersi zaczęła zwracać większą uwagę na to, co nakłada na swoją skórę. Inną sławną marką zajmująca się dystrybucją kosmetyków halal jest OnePureBeauty, której pomysłodawczynią jest Layla Mandi. Inne znane marki to PBH Ethical Beauty, Paul Penders czy też Inika.

Polskie kosmetyki halal

Można by odnieść wrażenie, że większość marek halal powinna być jednoznacznie kojarzona ze światem muzułmańskim, jednak powyższe przykłady udowadniają, że nie jest to regułą. Również w Polsce można znaleźć marki zgodne z wytycznymi islamu.

Jednym z przykładów jest firma Annabelle Minerals. Lekki i naturalny makijaż mineralny podbił serca muzułmanek na targach „Beautyworld Middle East” w Dubaju. Krótki skład kosmetyków zdecydowanie przykuł uwagę tamtejszych kobiet – to głównie dzięki niemu produkty te nie zatykają porów i pozwalają skórze oddychać. Po targach marka Annabelle Minerals uzyskała oficjalny certyfikat. Dzięki któremu arabskie kobiety mogą z nich korzystać z pewnością, że kosmetyki nie są haram. Warto również wspomnieć o lakierze Inglot. Przyznano mu status halal, ponieważ przepuszcza tlen i parę wodną – nie jest więc całkowicie wodoodporny.

Powiązane wpisy