Na czym polega crossfit?

Obecnie zgrabne i wysportowane ciało stało się dla nas kwintesencją i definicją sukcesu. Zarysowane mięśnie brzucha, smukłe nogi i ręce to marzenie większości osób. Jednak, aby je spełnić, należy wybrać odpowiednią dyscyplinę, która pomoże osiągnąć wymarzone efekty. Jedną z nich jest przeżywający prawdziwy renesans crossfit.

Garść informacji

Zanim przejdziemy do prezentacji ćwiczeń, warto na chwilę pochylić się nad historią crossfitu. Za twórcę tego innowacyjnego programu uznaje się Grega Glassmana, który opracował swój autorski program ćwiczeń stosowany do treningu służb specjalnych. W związku z imponującymi efektami crossfit stał się fenomenem, który znacznie wykroczył poza swoje pierwotne założenia. Wkrótce również osoby spoza środowiska policyjnego i wojskowego zaczęły interesować się crossfitem, zwiększając jego zasięg.

Wielka dziesiątka

Dla wielu osób crossfit to przede wszystkim alternatywa dla monotonnych zajęć na siłowni. Polega na wykonywaniu zróżnicowanych ćwiczeń, które oddziałują na różne partie ciała. Program przeznaczony jest dla zdrowych osób, które pragną poprawić swoją kondycję oraz sylwetkę. Jednak niezależnie od indywidualnych celów, crossfit skupia się na dziesięciu różnych obszarach fizycznych: wydolności krążeniowo-oddechowej, wytrzymałości, sile, mocy, gibkości, zwinności, szybkości, celności, równowadze i koordynacji. Sam trening opiera się przede wszystkim na ciągłej zmianie ruchów o wysokiej intensywności.

Na czym polega crossfit?

Jak wyglądają ćwiczenia?

Odpowiednio opracowany plan treningowy powinien łączyć podnoszenie ciężarów, gimnastykę oraz ćwiczenia wytrzymałościowo-wydolnościowe. Dzięki temu crossfit staje się swego rodzaju hybrydą, która czerpie z wielu różnych sportów, tworząc plan oddziałujący na całe nasze ciało i poprawiający nasze wyniki w wielu różnych dziedzinach. Jeśli chodzi o same ćwiczenia, warto pamiętać, że instruktor z łatwością dopasuje cały program do wymagań i możliwości uczestnika. Zajęcia odbywają się w tzw. boxie, czyli sali wypełnionej odpowiednim sprzętem. Po konsultacji z trenerem wykonujemy indywidualny plan, który pomoże nam osiągnąć założone cele.

Efekty

Dzięki temu, że crossfit opiera się przede wszystkim na zróżnicowanych ćwiczeniach o dużej ilości powtórzeń, efekty są dość szybko zauważalne. Nie tylko zwiększymy swoją siłę oraz masę mięśniową, ale również poprawiamy ogólną wydolność organizmu i znacznie polepszymy formę. Ujędrnianie, wyszczuplanie i wzmocnienie mięśni to skutek uboczny ćwiczeń, które sprawią, że niemal w każdej dyscyplinie sportowej zaczniemy wyróżniać się na tle pozostałych.

Kto może ćwiczyć crossfit?

W przypadku crossfitu trudno mówić o konkretnej grupie docelowej. Jest to sport zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, osób młodych i nieco starszych. Wynika to przede wszystkim z tego, że każdy program jest dopasowany do indywidualnych możliwości uczestników. W związku z tym jednym przeciwwskazaniem jest zalecenie lekarza.

Jak widać, crossfit to sport niemal dla każdego. Za jego sprawą w zawrotnym tempie poprawisz swoją kondycję oraz wygląd, przy okazji unikając nudy i monotonii.

Powiązane wpisy