Nowoczesna łazienka w duchu zero waste

Zero waste to slogan, który obecnie krąży po całym Internecie. Widzimy go szukając kosmetyków, ubrań, a nawet zwykłych akcesoriów do biura. Warto jednak pamiętać, że produkty takie powstają w imię pewnych większych idei, a nie są tylko zbędnym wymysłem marketingowców.

Na czym polega idea zero waste?

W dosłownym tłumaczeniu zero waste to po prostu brak śmieci. Jednak, mimo chwytliwego przekazu, zastosowanie go w praktyce okazuje się nie lada wyzwaniem. Oczywiście nikt nie wymaga porzucenia cywilizacji i życia z dala od złowieszczej konsumpcji – wystarczy, że do codziennych nawyków wprowadzisz zasady dokonywania świadomych zakupów. Ogranicz w swoim domu liczbę produktów zapakowanych w plastikowe opakowania, znajdź wielorazowe odpowiedniki tworzyw sztucznych i postaraj się wybierać lokalne oraz mniejsze marki.

Łazienka wolna od sztucznej chemii

Wbrew powszechnym przypuszczeniom najwięcej szkodliwych produktów znajdziesz właśnie w swojej łazience. Miliony kremów zapakowanych w plastikowe opakowania, trzy rodzaje szamponów i jednorazowe golarki to codzienność. W myśli idei zero waste, trzeba temu przeciwdziałać – wystarczy znaleźć alternatywy dla ulubionych kosmetyków i akcesoriów.

Akcesoria kosmetyczne na długi okres przydatności

Warto zacząć od drobnych zmian, które na pierwszy rzut oka nie wprowadzą żadnych większych zawirowań w naszych codziennych rytuałach. Choć kosmetyki zero waste oraz akcesoria kojarzą nam się raczej z bardzo drogimi produktami, należy pamiętać, że w większości przypadków wyższa cena wiąże się z wydłużonym okresem użytkowania. Tak dzieje się na przykład podczas zamiany jednorazowej golarki na maszynkę z wymiennymi żyletkami. W tym przypadku późniejsze dokupowanie żyletek jest znacznie tańsze niż zakup kilku jednorazowych modeli. Poza tym ogromną popularnością cieszą się również tabletki do mycia zębów oraz płukania jamy ustnej. Zamknięte w szklanych pojemniczkach drażetki nie tylko ograniczają zużycie plastiku, ale także okazują się bardzo poręczne podczas podróży.

Naturalne piękno – tylko dobre składy

Zamiana popularnych drogeryjnych produktów na ich alternatywne wersje zero waste to także krok w stronę minimalizowania chemikaliów zawartych w kosmetykach. Poza ograniczeniem śmieci, warto pamiętać, że produkty zero waste nie zawierają szkodliwych dla naszego zdrowia składników oraz nie powodują alergii. W tym przypadku szczególną uwagę należy poświęcić skórze twarzy. Naturalne kremy do twarzy (https://www.natinati.pl/pl/kremy-do-twarzy) opierają się przede wszystkim na ekologicznych olejkach oraz ziołach, które świetnie nawilżają oraz wygładzają skórę. Pielęgnację możesz dopełnić naturalnymi żelami i płynami (https://www.natinati.pl/pl/kosmetyki-fitocosmetics), które pomogą skórze utrzymać odpowiednie pH.

Powiązane wpisy