Olejowanie włosów to metoda pielęgnacji, która ma spore grono zwolenniczek. Polega ona na nałożeniu odpowiednio dobranego oleju na włosy, potrzymaniu go przez około dwie godziny, a następnie dokładne zmycie produktu i umycie głowy. To prosty i sprawdzony sposób na poprawę kondycji włosów. Dzięki olejowaniu staną się gładkie, błyszczące i elastyczne. Spróbuj i zobacz, jakie zadziwiające efekty możesz uzyskać.
Sekret – porowatość włosów
Włosy składają się z niewielkich łusek, a ich porowatość zależy od kąta odchylenia tych łusek od kory włosa. W związku z tym wyróżniamy trzy rodzaje włosów: niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate. Określenie tej zmiennej jest niezwykle istotne w doborze odpowiedniej pielęgnacji. Jak zatem rozpoznać, którego rodzaju włosów jesteś posiadaczką? Włosy niskoporowate są zdrowe, gładkie i pełne blasku, układają się w piękną taflę i trudno poddają się jakiejkolwiek stylizacji. W tym przypadku sprawdzą się olejki, które mają małe cząsteczki – olej kokosowy, babassu, masło shea czy masło kakaowe. Najczęściej występujące, czyli włosy średnioporowate określane są często jako normalne. Nie są suche, ale nie też tak śliskie, jak niskoporowate. W tym przypadku sięgaj po oleje, które obfitują w nienasycone kwasy tłuszczowe omega 7 i 9, na przykład olej śliwkowy, oliwę z oliwek czy olej winogronowy.
Ostatni typ, czyli włosy wysokoporowate rozpoznasz po tym, że podczas dotykania kosmyków wyczujesz nierówności pod palcami. Takie włosy są zwykle zniszczone, matowe, suche i puszą się. Mimo, że bardzo szybko schną i są podatne stylizacji to warto wprowadzić do ich pielęgnacji oleje o dużych cząsteczkach. Postaw na wielonasycone kwasy tłuszczowe jojoba, awokado, lniane czy z pestek jabłka.
Jak olejować włosy
To od Twoich preferencji zależy czy będziesz olejować włosy na całej długości łącznie ze skórą głowy czy od ucha do końca, a może jedynie same końcówki. Metod olejowania jest naprawdę wiele. Możesz przeprowadzić olejowanie na sucho, czyli na suche, nieumyte włosy. To bardzo prosta i szybka technika, która nie wymaga wprawy i doświadczenia. Ponieważ dokładnie widać, które kosmyki zostały już pokryte produktem, minimalizuje ryzyko naniesienia zbyt dużej warstwy oleju, która obciąży włosy lub zbyt małej, która sprawi, że zabieg nie będzie w pełni skuteczny. Możesz zdecydować się także na olejowanie na mokro, czyli na zwilżone pasma. Po nałożeniu oleju warto zawinąć włosy w czepek – pod wpływem ciepła będą intensywniej chłonęły płynne dobro.
Możesz również nakładać oleje na odżywkę, olejować z użyciem specjalnego serum lub mgiełką, czyli olejem wymieszanym z wodą i rozpylonym na wilgotnych włosach. Stosowanie naturalnych olejków to jedna z najlepszych metod pielęgnacji. Zadbaj o regularność, wybór odpowiedniego produktu i zalecany czas trzymania oleju na włosach. Oleje połączone z przemyślaną pielęgnacją przyniosą spektakularne rezultaty. To, po jakim czasie je dostrzeżesz jest bardzo indywidualną sprawą zależną od wyjściowej kondycji Twoich włosów. Nie czekaj i zadbaj o swoje kosmyki już dziś!