Przedawkowanie kofeiny

Z pewnością pamiętasz studenckie czasy, kiedy przy życiu trzymała Cię tylko kawa. Hektolitry kawy. A może dalej jest dla Ciebie jedyną formą łapania energii i nie wyobrażasz sobie poranka bez porządnej dawki czarnej smoły? Mało kto pamięta, że kofeina zawarta w kawie potrafi uzależniać. Jak rozpoznać czy to uzależnienie czy jeszcze miłość? I jak zbyt duża dawka kofeiny wpływa na nasz organizm?

Serce

Kofeina znacząco wpływa na najważniejszy organ Twojego ciała. Zawroty głowy, szybszy oddech, wyższe tętno, uczucie napięcia w klatce piersiowej – to tylko niektóre objawy, jakie wysyła Twoje serce. Długotrwałe spożywanie kofeiny w nadmiarze jest bardzo szkodliwe. Uważać  powinny osoby cierpiące na choroby serca. Konsekwencją nieuwagi może być na przykład zawał.

Układ trawienny

Kawa jest swego rodzaju przyspieszaczem trawienia. Pewnie nieraz zauważyłeś, że odwiedzasz po jej wypiciu toaletę. Nadmiar kawy, poza szybszym trawieniem pokarmu przyspiesza produkcję kwasu w żołądku, a to wiąże się z wystąpieniem zgagi, refluksu czy nawet bólu tego organu.


Nerki

Każdy kto pije kawę wie, że jest moczopędna. Nie każdy jednak wie, że szczawiany w niej zawarte łączą się z wapniem. Tak powstają złogi, które tworzą kamienie nerkowe. Nadużywanie kofeiny zdecydowanie przyczynia się do problemów z nerkami.


Zęby

Sama czarna kawa może jedynie powodować drobne przebarwienia. Tak de facto niszczy bakterie i zwalcza kamień. Jeżeli dodajesz do niej cukier czy śmietanę przyczyniasz się do powstawania próchnicy na zębach.

Usta

Kawa wysusza śluzówkę i sprzyja rozwojowi szkodliwych bakterii. Dodatkowo może pojawić się nieprzyjemny zapach z ust i uczucie suchości. Nie jest to więc ani komfortowe dla Ciebie ani dla Twojego rozmówcy.

Mózg

Przekroczenie dopuszczalnej dawki kofeiny powoduje zaburzenia koncentracji. Może to skutkować przewlekłym zmęczeniem i odczuwaniem potrzeby kolejnego doładowania

Osłabienie

Już wcześniej pisaliśmy, że kawa wpływa na układ trawienny. W przypadku przedawkowania organizm nie nadąży z produkcją niezbędnych składników odżywczych. Kawa wypłukuje z organizmu magnez i żelazo. Taki stan rzeczy może skutkować niedoborami i osłabieniem całego organizmu.

Wpływ na psychikę

Do problemów z koncentracją trzeba także dorzucić także lęk, niepokój i rozdrażnienie, a to na przykład znacznie utrudnia prowadzenie pojazdów.

Teraz już wiesz jakie mogą być objawy przedawkowania kofeiny. Pamiętaj, że czasami od mocnej kawy lepszy jest sen. Zdrowie mamy jedno i nie warto go marnować. Picie kawy z głową jest równie ważne jak wypijanie codziennie odpowiedniej ilości wody. Pamiętaj więc o zbilansowanej diecie i aplikowaniu sobie kofeiny w rozsądnych ilościach.

Powiązane wpisy