Skład kosmetyków naturalnych – na co zwracać uwagę?

kosmetyki naturalne

Wraz ze wzrostem świadomości konsumenckiej i ekologicznej na temat składu i właściwości środków pielęgnacyjnych zaczęła rosnąć popularność kosmetyków naturalnych. Produkty, których skład bazuje na substancjach pochodzenia naturalnego, pod wieloma względami przewyższają ich syntetyczne odpowiedniki. Nie każdy kosmetyk spełnia wymogi, dlatego warto czytać składy i oznaczenia. Przedstawiamy, na co zwracać uwagę przy zakupie produktów naturalnych, aby wybrać właściwie!

Co może znaleźć się w składzie kosmetyków naturalnych?

Pojęcie kosmetyków naturalnych nie zostało uregulowane prawnie, jednak powszechnie przyjmuje się, że są to produkty, które w swoim składzie zawierają przynajmniej 95% składników pochodzenia naturalnego. Mogą to być zarówno mieszanki roślinne, jak i naturalne surowce mineralne, a czasem także odzwierzęce (miód, pyłek pszczeli, wosk pszczeli). Warto jednak zaznaczyć, że te ostatnie muszą zostać pozyskane w sposób humanitarny oraz niezagrażający zdrowiu ani życiu zwierząt.

Kosmetyki naturalne bazują na tłuszczach pochodzenia roślinnego – olejach i masłach roślinnych (shea, masło kakaowe, z mango czy też kokosowe). Ich skład uzupełniany jest zwykle o olejki eteryczne oraz naturalne barwniki. Do produktów tych często dodaje się również witaminy, sole nieorganiczne, emulgatory oraz naturalne konserwanty. Jeżeli poszukujesz kosmetyków naturalnych i pragniesz dowiedzieć się więcej o zawartych w nich składników, wysokiej jakości produkty znajdziesz na stronie Ekopolka – https://ekopolka.pl/. To sklep, który współpracuje z wieloma polskimi firmami, w tym z mniejszymi manufakturami.

Jakich substancji nie powinny zawierać naturalne kosmetyki?

Aby kosmetyk można było określić mianem naturalnego, nie może zawierać w swoim składzie substancji syntetycznych ani chemicznych. Należą do nich takie składniki, jak sztuczne silikony, konserwanty i parabeny, sole aluminium, syntetyczne barwniki i oleje zapachowe. Wystrzegaj się również produktów, które zawierają silne detergenty, jak SLS i SLES, substancje ropopochodne oraz PEG-i.

Zweryfikuj sklep, z którego zamawiasz kosmetyki naturalne

Mimo, iż skład INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients) zawsze musi być podany na opakowaniu, jest on napisany w języku angielskim, co niekiedy przysparza wielu trudności w jego zrozumieniu. Z tego względu kosmetyki naturalne warto zamawiać ze sprawdzonego źródła. Takim sklepem jest Ekopolka! Na stronie dostępne są wyłącznie starannie wyselekcjonowane produkty pochodzenia naturalnego. Znajdziesz tam również dokładny opis składu po polsku oraz działanie poszczególnych składników, co znacząco ułatwi Ci wybranie kosmetyku naturalnego dla siebie!

Powiązane wpisy