Choć na ogół warzywniak kojarzy się z wydzieloną częścią działki lub większym polem, niewiele osób ma możliwość zagospodarowania własnej ziemi. Problem ten dotyczy głównie mieszkańców dużych miast, którzy mieszkają w blokach. Możesz jednak za pomocą prostych trików zagospodarować swój balkon na wiosnę w taki sposób, by już na jesień przywitać pierwsze zbiory. Sprawdź, jak się do tego zabrać!
Krok pierwszy – przygotowania
Przede wszystkim to, od czego musisz zacząć to przygotowania – jeszcze zanim kupisz pierwsze nasiona i sadzonki, dobrze rozplanuj swoją przestrzeń. Zarówno mały, jak i duży balkon możesz szybko dostosować do nowych warunków. Możesz postawić na szerokie donice, małe pojemniki, skrzynki lub metalowe czy też drewniane kratki stanowiące podstawę pionowego warzywniaka. Będzie świetną podporą dla pnących roślin, ale też pomocne do zamocowania skrzynek lub doniczek w pionie – w ten sposób optymalnie zagospodarujesz swoją przestrzeń. Podczas doglądania roślin przyda się też krzesło i stolik – nie muszą zajmować wiele miejsca, a z pewnością uczynią przestrzeń bardziej funkcjonalną.
Krok drugi – warunki na balkonie
Warunki panujące na balkonie powinny być dostosowane do roślin, które będą na nim uprawiane. Duże znaczenie ma też usytuowanie samego balkonu. Na dobrze nasłonecznionej przestrzeni możesz uprawiać niemal wszystkie rodzaje warzyw i ziół, jeśli jednak chcesz zapewnić roślinom nieco cienia, zamontuj markizę. Choć to dobrze nasłonecznione miejsca najbardziej sprzyjają rozwojowi roślin, nie musisz rezygnować z balkonowego warzywniaka nawet w przestrzeni zacienionej przez większość dnia – wystarczy odpowiednio dobrać rośliny.
Krok trzeci – o czym pamiętać przed sadzeniem
Jeśli Twój balkon nie znajduje się bezpośrednio przy drodze lub autostradzie, możesz rozpocząć tworzenie swojego warzywniaka. Nie musisz od razu sadzić wszystkich rodzajów ziół i warzyw, jakie tylko znasz – możesz zacząć od jednej donicy lub skrzynki. Pamiętaj również o tym, by sięgać po ceramiczne pojemniki, które zatrzymują wilgoć i przepuszczają powietrze – plastikowe donice nie są korzystne dla roślin, które mogą się w nich zaparzyć, a metalowe skrzynie w szybki sposób mogą przeciążyć balkon.
Rośliny, które zasadzisz na balkonie, wymagają więcej uwagi, niż te sadzone w ziemi na działce. Dobrze wzrastają one na podłożu przepuszczalnym i bogatym w składniki pokarmowe. Warto pamiętać o regularnym ich nawożeniu – zwłaszcza, gdy rośliny muszą być podlewane nawet kilka razy w ciągu dnia. Woda wypłukuje składniki pokarmowe, dlatego też zaleca się nawożenie nawozem płynnym zawierającym azot. Lepszy dopływ wody zapewni drenaż donic – umieszczenie na dnie donicy lub skrzynki warstwy drobnych kamyków lub keramzytu pomoże też zapobiec gniciu korzeni.
Krok czwarty – jakie warzywa i zioła sadzić?
Na balkonie musisz zrezygnować z warzyw kapustnych, dyniowatych i korzeniowych. Możesz jednak uprawiać rzodkiewkę i sałatę – musisz je jednak wysiewać o 2-3 tygodnie później, niż na gruncie. Możesz też zasadzić pomidorki koktajlowe. Nie mają dużych wymagań i mogą piąć się po kratce umieszczonej przy ścianie balkonu. Do innych pnących roślin należą groch i fasola – je również możesz uprawiać na balkonie. Cebula i szczypior to kolejne rośliny, które wystarczy posadzić na żyznej glebie i regularnie podlewać, by zbierać ich plony. Bogate w witaminy są też truskawki i poziomki – wybierz odpowiednie sadzonki i ciesz się ich wzrostem w najbliższe lato!
Ogródek warzywny warto uzupełnić ziołami – przede wszystkim są to bazylia, majeranek, rozmaryn, tymianek, oregano, a nawet kolendra czy cząber. Możesz też zasadzić miętę i szałwię – przydadzą się do letnich koktajli. Zebrane jesienią i ususzone posłużą do zrobienia zimą ciepłych naparów. Zamień swój balkon w ogródek warzywny i urozmaicaj donice ziołami!