Taniec i aerobik, czyli na czym polega Zumba?

Energetyczna muzyka, rytmiczne kroki i ogólna atmosfera zabawy to niemal kwintesencja Zumby. Jak się okazuje połączenie aerobiku i tańców latynoskich w ciągu kilku lat szturmem zdobyło rynek fitnessu. Od małych zatłoczonych sal tanecznych do nowoczesnych studiów rozsianych na całym świecie, Zumba w mgnieniu oka zdobyła serca zwolenników aktywności fizycznej. Poniżej dowiesz się, czemu Zumba zawdzięcza swój oszałamiający sukces.

Garść historii

Jak się okazuje oryginalny charakter Zumby to w rzeczywistości wynik połączenia charyzmatycznego i kreatywnego instruktora z… przypadkiem. Popularny program treningowy został stworzony przez kolumbijskiego choreografa Alberto Pereza w latach 90. Jak się okazuje, Perez na jedne ze swoich zajęć zapomniał zabrać ze sobą muzyki, do której zazwyczaj tańczył z podopiecznymi i musiał improwizować przy użyciu muzyki latynoskiej. Wówczas narodziła się nowa dziedzina fitnessu, czyli Zumba. Ogromne zainteresowanie popularnymi zajęciami sprawiło, że Perez wyjechał do USA, gdzie wyprodukował swoją pierwszą wersję demo, która w oszałamiającym tempie zyskała międzynarodowy sukces. Do dziś Alberto znany jest jako twarz Zumby,  a miliony ludzi ćwiczy według wypracowanych przez niego wzorców.

Dla kogo?

Jednym z czynników, który zadecydował o sukcesie Zumby, jest kompletny brak ograniczeń. Zumbę mogą ćwiczyć zarówno młodzi, sprawni ludzie, początkujący sportowcy, zaawansowani atleci, jak i osoby starsze, a nawet dzieci. Wynika to przede wszystkim z wielości programów, które z łatwością dopasujemy nie tylko do naszych wymagań, ale i możliwości. W związku z tym, że Zumba jest prawdziwą fitnessową hybrydą – łączy między innymi salsę, elementy tańca brzucha, sztuk walki oraz treningu siłowego – z pewnością każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Taniec i aerobik, czyli na czym polega Zumba?

Specyfika

Jak już wspomnieliśmy Zumba czerpie z naprawdę wielu źródeł. Jednak wszystkie elementy łączy cardio, intensywna praca mięśni, równowaga i gibkość. Dzięki temu efekty naszych ćwiczeń są szybko zauważalne. Same zajęcia prowadzone są przez profesjonalnego instruktora, który wykonuje choreografię następnie naśladowaną przez uczestników. Całość zaczyna się od kilu- bądź kilkunastominutowej rozgrzewki i kończy się chwilą relaksu i uspokojenia. Osoby zainteresowane konkretnymi wynikami swojej aktywności – wzrostem masy mięśniowej, czy spadku wagi – mogą zdecydować się na zajęcia, które odznaczają się znaczną specyfikacją, jak na przykład Zumba Toning czy Zumba Aqua.

Efekty

Dzięki temu, że Zumba jest treningiem, który łączy tak wiele dyscyplin, również otrzymane efekty są zróżnicowane. Systematyczny trening stosujący elementy cardio pomoże nam zrzucić parę zbędnych kilogramów i wysmuklić sylwetkę. Ponadto dzięki ciągłej pracy z muzyką wielu uczestników zauważa ogólną poprawę poczucia rytmu oraz znacznie lepiej czuje się na parkiecie. Duża rola tańca sprawia również, że ćwiczący dostrzegają znaczną redukcję stresu oraz zmęczenia.

Powiązane wpisy