Zacznij trenować jogę – poradnik dla początkujących

Zacznij trenować jogę – poradnik dla początkujących

Joga cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Do rozpoczęcia przygody z tą aktywnością nie potrzeba wiele – wystarczy znaleźć studio w okolicy, ubrać wygodny strój oraz zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria. Najważniejsze jest przestrzeganie kilku istotnych zasad. Sprawdź, jak zacząć ćwiczyć jogę, aby osiągać jak najlepsze rezultaty.

Jak przygotować się do zajęć?

Aby czerpać pełną przyjemność z treningu jogi, pamiętaj aby nie spożywać posiłku 2-3 godziny przed zajęciami. Podczas wykonywania niektórych pozycji może ci się zrobić niedobrze, jeśli będziesz miał pełny żołądek. Zrezygnuj także z alkoholu i innych używek – wpływa to negatywnie na prace mięśni i utrudnia pełne zrelaksowanie się. Na zajęcia ubierz się w wygodny strój, który nie będzie krępował Twoich ruchów. Najlepszym wyborem będą elastyczne, dopasowane legginsy oraz koszulka z przewiewnej bawełny. Jogę praktykuje się na boso lub w skarpetkach. Na chłodniejsze dni warto zaopatrzyć się dodatkowo w bluzkę z długim rękawem lub ciepłą bluzę.

Warto również zakupić specjalną matę. Postaw na propozycję z ekologicznego, biodegradowalnego kauczuku, który zapewni Ci bezpieczeństwo przed ślizganiem się oraz amortyzację podczas wykonywania ćwiczeń. Najlepsze maty do jogi znajdziesz tutaj: https://joyinme.co/collections/maty-do-jogi. Wybierz produkt dostosowany do Twoich potrzeb. Warto również zaopatrzyć się w akcesoria, które wspomogą Cię podczas treningów. Wałki i poduszki do medytacji, kostki oraz paski będą nieocenionym wsparciem.

Najważniejsze zasady podczas zajęć

Jeśli znalazłeś odpowiednie studio i zaopatrzyłeś się w strój, mate i inne akcesoria, to warto zapoznać się ze wskazówkami, na co zwrócić uwagę podczas zajęć. Ćwiczenia rozpoczynają się zazwyczaj od krótkiej medytacji. Postaraj się wyciszyć i skupić uwagę na poleceniach instruktora. Skup się na swoim oddechu. Każdą pozycje wykonuj z precyzją i zadbaj o prawidłowe ustawienie poszczególnych części ciała.  W razie pojawienia się wątpliwości nie bój się zadawać pytań prowadzącemu. Nie porównuj się także z innymi. Skup się na sobie i swoim ciele. Aby nie nabawić się kontuzji nie przekraczaj swoich możliwości – niektórzy potrzebują więcej czasu, by osiągnąć efekty. Z każdą kolejną lekcją postępy będą widoczniejsze. Trening zakończ chwilą relaksacji.

Joga to aktywność, która przyniesie Ci wiele korzyści. Poprawisz swoje zdrowie i sylwetkę, wyciszysz się i pozbędziesz negatywnych myśli. Najważniejsza w praktyce jest regularność – ustal sobie dni i godziny przeznaczone na trening. Zadbaj o swój komfort – zaopatrz się w wygodny strój oraz akcesoria. Wykonuj precyzyjnie każde ćwiczenie i ciesz się efektami.

Powiązane wpisy